FINE6 s.r.o.
Hlavné námestie 84
06001 Kežmarok
IČO:47 478 942, DIČ:2023929204.
Spoločnosť zapísaná v OR. vložka č. 29200/P.
11 rokov na slovenskom trhu.
tel: 052/ 381 11 23, mob:0949 752 403,
fax: 052/ 381 11 23
e-mail: info@hemoroidy-hemeroidy.sk
Do 48 hodín u Vás doma. Poštovné 2,5 €. Nákup nad 33 € poštovné zadarmo.
TOP PRODUKT
Novinky
Dub letný je stredne vysoký stom, listy perovito laločnaté, samičie po 2-5 v pazuchách listov, samčie vo visiacich riedkych jahňatách. Plody sú žalude na dlhých stopkách. Druh vytvárajúci prirodzené lesné zárasty - dubiny lužných lesov a nížin na sprašovom podklade.
Dub zimný ma vajcovitú korunu, listy na stopkách dlhých 1-2 cm, samičie jahňady po 2-7 na krátkych stopkách, alebo sediacena koncoch konárov a samčie dlhé 3-5cm. Žalude sú krátkostopkaté až sediace. druh pôvodný len v podhorských oblastiach. Rastie v nižších polohách až do podhorských stupňov na mierne kyslých skalnatých pôdach, kde vytvára spolu s predchádzajúcim miešané dubiny.
Okrem týchto domácich druhov dubov rastú u nás a pestujú sa rozmanité cudzozemské druhy.
Vedecký názov duba pochádza z latinského quercus, čo sa niekedy odvodzuje z keltského quer - krásny a cuez- strom. druhové meno robur- sila, získal vzhľadom na drevo, kým iné druhy zasa podľa ďalších významných vlastností.
Duby si odjakživa vysoko cenili všetky národy ako symbol sily a krásy lesa. Dubové listy a žalude sa často uplatňovali v znaku lesníkov a poľovníkov. Staroveké národy dub zasväcovali svojmu najvyššiemu bohu. Podľa šumu starého duba sa veštilo v gréckej dodonskej veštiarni a starovekí básnici Ovídius a Vergílius uvádzali žalude ako prvú potravu človeka.
Duby mali vždy dobré meno aj v liečiteľstve. Od staroveku až dodnes sú známe dubové kúpele. Oficiálnu drogu ČsL4 tvorí kôra - Cortex quercus, zberá z asi 10- ročných konárov, alebo kmeňov a to pri rúbani, alebo presvetľovaní porastov. Zber sa robí zjari (marec-apríl). Odlupuje sa iba malá, lesklá, tzv. zrkadlová kôra bez zvyškov dreva, hrubá asi 3-6 mm (zoschne asi na 3 mm). Kmeň, alebo konár smie byť maximálne hrubý 15 com. Materiál sa môže sušiť na slnku, alebo umelým teplom. Pomer zosušenia je asi 2 : 1. Homeopatický liekopis uvádza ako oficiálnu čerstvú kôru mladých konárov. Kôra má po navlhčení zapáchať trieslom - chuť má slabo horkastú a silne zvieravú.
Dubová kôra ako tzv. čistá trieslovinová droga slúži v technickej praxi na spracúvanie koží, v liečiteľstve ako adstringentný prostriedok: antidiaroikum, antiseptikum a anti hemoragikum. Upotrebúva sa predovšetkým zvonka vo forme odvarov (lyžica kôry na pohár vody, variť na miernom ohni 5 minút), na kúpele (omrzliny, opuchy) a na hemoroidy.